Adókedvezmények
- 2018.04.02.
- Posted by: kardoscsabi
- Category: Innovation
Számos adókedvezményre van lehetőségünk, amit/amiket érvényesíthetünk bevallás
formájában, ezzel csökkentve az adóalapunkat. Tehát ezekkel a kedvezményekkel
magasabb lesz a bérünk.
De milyen adókedvezmények vannak?
Ha több adókedvezményre is jogosult vagy, akkor egy bizonyos sorrend szerint
érvényesítheted ezeket:
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alattiak kedvezménye
- 30 év alatti anyák adóalap mentessége (2023-tól)
- személyi kedvezmény
- első házasok kedvezménye
- családi kedvezmény
Na de akkor nézzük sorjában ezeket. Az első kedvezmény, amely minden más kedvezményt megelőzően érvényesíthető a négy vagy több gyermeket nevelő anyák
kedvezménye. Ez a kedvezmény a kedvezményre jogosult által a jogosultsági időszakban megszerzett munkaviszonyból származó jövedelem esetében a jogosultsági időszakra elszámolt, összevont adóalapba tartozó…
- az szja törvény szerint bérnek minősülő jövedelme
- az előzőbe nem tartozó nem önálló tevékenységből származó jövedelmeinek összege
- önálló tevékenységből száma jövedelem
Mi a feltétele a kedvezmény igénybevételének?
Négy vagy több gyermeket nevelő anya az a nő, aki vér szerinti vagy örökbefogadó szülőként az általa nevelt legalább négy gyermek után:
- családi pótlékra jogosult, vagy
- családi pótlékra már nem jogosult, de legalább 12 éven keresztül jogosult volt,
- a családi pótlékra való jogosultság a gyermek elhunyta miatt szűnt meg.
A kedvezményre való jogosultság annak a hónapnak az utolsó napján szűnik meg, amelyben Ön utoljára, legalább egy napig négy vagy több gyermeket nevelő anyának minősül. (Például, ha házasságbontás történik és a négy vagy több gyerek nem csak az egyik félhez kerül, akkor az anya utoljára abban a hónapban jogosult a kedvezményre, amelyik hónapban elváltak.) A következő érvényesíthető kedvezmény, a 25 év alatti fiatalok kedvezménye, amely 2022-től lépett életbe. Ez a kedvezmény rendkívül kedvező azok fiatalok számára, akik még nem töltötték be a 25. életévüket. A törvény szerint, a 25 év alattiaknak tehát nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a törvényben meghatározott, összevont adóalapba tartozó jövedelmeik után, a kedvezmény havi összegéig. Ilyen jövedelemnek számít a munkabér, táppénz, egyéni vállalkozó kivétje vagy átalányban megállapított jövedelme, őstermelői jövedelem… stb.
Kivétel ez alól az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem, annál nem érvényesíthető a kedvezmény. A kedvezmény összege jogosultsági hónaponként 500 000 forint, ami 75 000 forint adómegtakarítást jelent. Ha jogosult a kedvezményre, akkor azt automatikusan figyelembe veszi a munkáltatója, amíg annak részben vagy egészben történő mellőzéséről nem ad nyilatkozatot.
Ha a kedvezményezettnek van munkahelye, ami mellett szja fizetésre kötelezett megbízási szerződést szerez máshol, akkor is automatikusan jár majd a kedvezmény. Akkor nincs gond és nincs teendőd, ha ez belefér a maximum keretbe. De ha nem, akkor nem tudja érvényesíteni és magának kell lemondania azt egy nyilatkozattétellel. A kedvezmény azokra a hónapokra jár, amelyekben a fiatal a 25. életévét még nem töltötte be. Abban a hónapban érvényesíthető utoljára, amelyik hónapban betölti a 25. életévét. A következő érvényesíthető kedvezmény a személyi kedvezmény. De mit is jelent ez?
A kedvezményre az a személy jogosult, akinek a jogszabály szerint igazoltan tartós betegsége van, vagy súlyosan fogyatékos személynek számít. Amelyet orvosi igazolás vagy rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra való jogosultságról szóló határozat alapján lehet igénybe venni. Az adókedvezményt az igazolás szerinti kezdő évtől igényelheti. Fontos, hogy önellenőrzéssel a korábbi évek adóját is vissza lehet igényelni az elévülési határidőn belül. (5 év)
A személyi kedvezmény mértéke a minimálbér egyharmadának száz forintra kerekített összege. 2023-ban ez 77 333 forintot jelent. (232 000/3). Ezzel az összeggel lehet csökkenteni az adóelőleg alapot. Ha házasságot kötött, arra is igénybe veheti az első házasok kedvezményét. Mint ahogyan a nevében is benne van, az első házasságkötésre jár a kedvezmény, viszont nem kell mindkét félnek az első házasságának lennie. A házaspárnak az a tagja is érvényesítheti, megoszthatja a kedvezményt, akinek nem ez az első házassága. A kedvezményt a bejegyzett élettársak is igénybe vehetik, ezért a házastárs kifejezés alatt a bejegyzett élettárs is értendő.
Mekkora összeget is jelent a kedvezmény?
A kedvezmény az összevont adóalapot csökkenti. Az együttesen érvényesíthető
kedvezmény jogosultsági hónaponként 33 335 forint. Vagyis havonta 5 ezer forinttal
magasabb lesz a nettó jövedelmünk. Az első jogosultsági hónap a házasságkötést követő hónap és 24 hónapig áll fenn. A kedvezmény akkor is érvényes, ha családi kedvezményre válsz jogosulttá, vagy a házasság megkötésekor a felek bármelyike már jogosult családi kedvezményre. Ilyenkor a fent leírt sorrend alapján a családi kedvezményt megelőzően érvényesíthető. A 24 hónapos jogosultsági idő csak akkor szakad meg, ha a házassági életközösség időközben felbomlik. Ha a házaspár mindkét tagja 25 év alatti fiatal, akkor az első házasok kedvezmény érvényesítésének első hónapja az a hónap, amelyet a megelőző hónapban a házastársak valamelyike a 25. életévét betölti.
A családi adókedvezmény
A családi adókedvezményt az tudja igénybe venni, aki személyi jövedelemadó-köteles
jövedelemmel rendelkezik. Ez származhat munkával szerzett jövedelemből, illetve egyéb
adóköteles jövedelemből. A családi kedvezmény az eltartottak számától függően a kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként egy eltartott esetén 66 670 forint, két eltartott esetén 133 330 forint, három vagy annál több eltartott esetén 220 000 forint. Amely a gyakorlatban azt jelenti, hogy havonta és kedvezményezett eltartottanként egy eltartott esetén 10 ezer forinttal, két eltartott esetén 20 ezer forinttal, három vagy több eltartott esetén 33 ezer forinttal magasabb lesz a nettó kereset gyermekekként.
Ki számít kedvezményezett eltartottnak és ki számít eltartottnak?
Kedvezményezett eltartott:
- aki után a magánszemély családi pótlékra jogosult,
- aki a családi pótlékra saját jogán jogosult,
- a rokkantsági járadékban részesülő személy,
- a magzat a fogantatás 91. napjától a világra jöttét megelőző hónapig az erről szóló
- orvosi igazolás alapján.
- a családi pótlék folyósítójánál tett közös nyilatkozat alapján közösen felügyelt
- gyermek mindkét szülőnél, valamint házastársainál is.
Eltartott:
- a kedvezményezett eltartott,
- aki a családi pótlék összegének megállapításakor figyelembe vehető vagy figyelembe vehető lenne, akkor is, ha a kedvezményezett eltartott után
- nem családi pótlékot, hanem rokkantsági járadékot folyósítanak,
- családi pótlékot nem állapítanak meg, például magzat esetében,
- vagy a családi pótlék összegét a gyermekek száma nem befolyásolja, például
tartósan beteg gyermek után járó emelt összegű családi pótlék.