Adózási formák
- 2015.12.25.
- Posted by: kardoscsabi
- Category: Competitive research
Vállalkozást indítanál, de nem tudod melyik adózási forma lenne számodra a legkedvezőbb? Segítünk! Sokak számára talán a legismertebb és legkedvezőbb adózási formát a KATA jelentette. Azonban a törvénymódosítás által szeptembertől életbe lépett az új KATA, amely ezáltal kevésbé lett vonzó. De mit is jelent ez a változás?
A kisadózó vállalkozások tételes adója, amit kizárólag főállásban lehet végezni és fontos, hogy csak magánszemélyeknek értékesíthetnek, szolgáltathatnak. (Kivétel ez alól, ha taxis vagy, hiszen ebben az esetben cégeknek is számlázhatsz.) Ha ezeknek a feltételeknek megfelelsz, választhatod ezt az adózási formát, ellenkező esetben mást kell választanod. Milyen költségek várnak rád ebben az esetben?
A változás a tételes KATA összegét is érintette, hiszen mivel csak főállásban végezheted a tevékenységedet, ezért egységes 50 ezer forint lesz a költséged minden megkezdett naptári hónapra, amit a tárgyhót követő 12. napjáig be kell fizetned. Ezzel az összeggel kiváltod a következő adókat:
- Személyi jövedelemadó
- Szociális hozzájárulási adót
- Szakképzési hozzájárulást
- Társasági adót
- Vállalkozói személyi jövedelemadót
- Vállalkozói osztalékalap utáni személyi jövedelemadót
Az éves bevételi keret is változott, hiszen 2023-től 18 millió forint lesz a KATA keret. Ha a bevételed meghaladja ezt az összeget, akkor 40%-os különadót kell megfizetned a következő év február 25-ig. Viszont, ha úgy döntöttél, hogy már idén belevágnál a KATA-s vállalkozásodba, figyelj oda a 6 millió forintos keretre. Ez szeptembertől decemberig tartó keret, tehát havi bontásban 1,5 millió forintot jelent.
Valamint meg kell még fizetned a helyi iparűzési adót és a kamarai hozzájárulást, amelynek az összege éves szinten 5 ezer forint. Az áfát is meg kell fizetned, ha nem választasz alanyi adómentességet, vagy meghaladod az értékhatárt. Összességében tehát akkor éri meg ezt az adózási formát választanod, ha kevés bevétellel rendelkezel, hiszen például egy évi 20 millió forintos bevétellel több adót kell megfizetned, akkor viszont már jobban megéri az átalányadót választani.
Miért jó átalányadózónak lenni? Itt nincs kizárva, hogy mellékállásban végezd a tevékenységed. Főállásban és mellékállásban is egyaránt átalányadózó lehetsz, sőt, kiegészítő tevékenységet folytató nyugdíjasként is végezheted. Valamint nincs megkötés arra sem, hogy kik lehetnek a partnereid, magánszemélyek és cégek is lehetnek. Itt viszont éves szinten a bevételed a 2023-as változásnak megfelelően 27 840 000 forint lehet. (Kiskereskedelmi tevékenység esetén a 139 200 000 forintot.) Valamint nem kell nézni az előző év bevételét, csak az a lényeg 2023-ban mennyi lesz a bevételed.
Milyen adóterheid lesznek?
- Személyi jövedelemadó, amely 15%. De van egy adómentes sáv, a jövedelmed éves minimálbér felét meg nem haladó részére nem kell megfizetned. (Amely 2023-be 1 392 000 forint. (12*232 000 Ft/2). A személyi jövedelemadót pedig negyedévente kell megfizetned.
- Társadalombiztosítási járulék 18,5%
- Szociális hozzájárulási adó 13%
- Iparűzési adó, amely az idei évben 1%, maximum 2%, erről az Államkincstár oldalán lehet tájékozódni.
- Kamarai hozzájárulás, ami szintén évi 5 ezer forint.
- Valamint szintén meg kell fizetned az áfát, ha meghaladod az alanyi adómentes keretet, ami éves szinten 12 millió forintot jelent.
- A törvény által elismert költséghányad, ami lehet 40, 80, valamint 90% a végzett tevékenységedtől függően.
2023-as változás szerint változik a tb-járulék és a szocho bevallásának gyakorisága, ugyanis negyedévente kell bevallani és befizetni. Valamint abban is lesz változás, hogy ha valaki elveszíti az átalányadó alanyiságát, nem kell 4 évet várnia, hogy újra átalányadózó lehessen, mert csak a kilépés évében és az azt követő évben esik ki alóla.
Kedvezményeket is érvényesíthetsz:
- Nyugdíjas egyéni vállalkozónak nem kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót. (Kizárólag személyi jövedelemadót.)
- Másodfoglalkozású egyéni vállalkozóként nincs minimum adó-és járulékfizetési kötelezettséged.
- A megállapított jövedelemből különböző szja-kedvezmények érvényesíthetőek: négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, 25 év alatti fiatalok kedvezménye, 30 év alatti anyák kedvezménye, személyi kedvezmény, első házasok kedvezménye, családi kedvezmény.
- A szociális hozzájárulási adóból kedvezmény illeti meg a megváltozott munkaképességű személyt.
Mi történik akkor, ha átléped az átalányadó keretet?
Ha átléped a 12 milliós keretet, az adó év elejéig visszamenőleg a VSZJA (vállalkozó személyi jövedelemadó) alá kerülsz. Ezt az adózási formát szintén választhatod főállásban és mellékállásban egyaránt. Ennél is számlázhatsz magánszemélyeknek és cégeknek is egyaránt. Ez az adózási forma a legkedvezőbb azok számára, akiknek több a valódi elszámolható költséged, mint az átalányadózásnál figyelembe vehető költséghányad, hiszen nincs bevételi korlát. A vállalkozásod működésével felmerült költségeket tételesen számolod el.
Milyen adókötelezettségeid lesznek?
- Személyi jövedelemadó (15%) – negyedévente előleg fizetési kötelezettség
- Szocho (13%) havonta
- Tb-járulék (18,5%) havonta
Ezek a vállalkozói kivét után fizetendő közterhek:
- 15% osztalékadó (szja)
- 13% mértékű szocho, kivéve, ha elérted a szocho plafont.
Ezeket pedig a vállalkozói osztalékalap után kell megfizetned:
- Valamint a vállalkozói jövedelemadó (9%), amelyet a pozitív vállalkozói adóalap után vagy a törvény által meghatározott esetben a jövedelem (nyereség-)minimum után.
- Iparűzési adó (8 millió forint éves árbevétel alatt az iparűzési adó alapja a nettó árbevétel 80%-a. Egyéb esetben a nettó árbevétel és az elszámolható költségek különbözete lesz az ipa adóalapja.)
- Szintén meg kell fizetni az éves kamarai hozzájárulást. (5000 Ft)
- És itt is, ha meghaladod az értékhatárt áfakörbe kerülsz át.
Milyen kedvezménnyel jár VSZJA-nak lenni?
- Magasabb lesz a társadalombiztosítási ellátások összege.
- Itt is érvényesíthetők az szja kedvezmények a vállalkozói kivétre
- Szintén érvényesíthető még a családi járulékkedvezmény.
Mit számolhatsz el bevételként és költségként? Azt a következő cikkben megtudhatod.